jahanweb
08 دی 1401 - 00:13

پیام آمریکا به روسیه؛اپراتور پاتریوت به اوکراین اعزام نمی‌کنیم

وزیر خارجه روسیه از ارسال پیام آمریکا به مسکو در زمینه عدم اعزام اپراتورهای سامانه پدافند موشکی «پاتریوت» به اوکراین خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزیر خارجه روسیه چهارشنبه شب تصریح کرد آمریکا به مسکو خبر داده اپراتورهای سامانه سامانه پدافند موشکی «پاتریوت» را به اوکراین اعزام نخواهد کرد. 

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه تایید کرد که ایالات متحده از طریق کانال‌های دیپلماتیک به مسکو اعلام کرده که قصد ندارد کارشناسانی را برای بهره برداری از سامانه پدافند هوایی پاتریوت به اوکراین اعزام کند.

وی همچنین گفت که واشنگتن چندین بار به صورت غیررسمی به مسکو پیشنهاد برگزاری جلسات را داده و مسکو با آن موافقت کرده است، اما تاکنون تنها یک دیدار بین روسای اطلاعات خارجی دو کشور در آنکارا حاصل شده است.

لاوروف افزود: «آنها به خوبی می‌دانند که ما گفت‌وگو را متوقف نکرده‌ایم. تماس‌های دیگری نیز در مورد پیشنهادهای واشنگتن وجود داشته که ما هرگز آن‌ها را رد نکردیم، اما بعداً این درخواست‌ها به نوعی شکست خورد.»

لاوروف گفت: «ایالات متحده از طریق مجاری دیپلماتیک به صراحت اعلام کرده است که قصد ندارد متخصصان آمریکایی را برای استفاده از سیستم‌های دفاع هوایی پاتریوت خود به اوکراین بفرستد.»

«ولایمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه نیز اخیرا  در واکنش به تصمیم آمریکا برای ارسال پاتریوت به اوکراین، گفت صد در صد اطمینان دارد روسیه می‌تواند سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت را در صورتی که آمریکا به اوکراین تحویل دهد، نابود کند.

پوتین پیش‌تر هم ضمن هشدار به آمریکا درباره تحویل سامانه پاتریوت به اوکراین گفت این سامانه‌ها به اندازه «اس-۳۰۰» اثربخش نیستند. وی گفت سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت که آمریکا در اختیار اوکراین قرار می‌دهد سامانه‌های قدیمی‌ هستند که روسیه قادر است با آن‌ها مقابله کند.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین تصریح کرده بود روسیه می‌خواهد جنگ در اوکراین و همه درگیری‌های مسلحانه با مذاکرات دیپلماتیک به پایان برسد.

وی گفت: «هدف ما این نیست که بخواهیم آتش‌بیار معرکه درگیری نظامی باشیم بلکه بر عکس می‌خواهیم به این جنگ پایان بدهیم. ما تلاش خواهیم کرد که آن را پایان بدهیم. هر چه زودتر، بهتر.»

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 941435