jahanweb
07 بهمن 1401 - 15:25

مقام ایرانی: تنها مانع ایجاد خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته‌ای رژیم صهیونیستی است

نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل در کنفرانس خلع سلاح گفت: « تنها مانع شکل گیری خاورمیانه عاری از سلاح های هسته‌ای رژیم صهیونیستی است که با برنامه‌های نظامی هسته‌ای خارج از نظارت بین‌المللی تهدیدی جدی ایجاد نموده است.»

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، علی بحرینی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در ژنو طی سخنانی در کنفرانس خلع سلاح، ضمن تشریح فضای حاکم بر امنیت در سطوح منطقه‌ای و جهانی، اعلام نمود که با اتکای هر چه بیشتر کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای و خطر فزاینده امکان استفاده از این سلاحهای کشتار جمعی، اولویت اصلی جامعه جهانی باید خلع سلاح هسته‌ای باشد و تصریح نمود که تا زمانی که این سلاحها وجود دارند همواره خطر استفاده از آنها علیه بشریت وجود دارد و لازم است کنفرانس خلع سلاح تمرکز خود را بر مذاکره برای تحقق این هدف جهانی قرار دهد.

بحرینی در این نشست که به ریاست سفیر مصر در ژنو برگزار می‌شد و دبیرکل کنفرانس خلع سلاح نیز در آن حضور داشت، تاکید نمود که چند دهه بن بست در کنفرانس خلع سلاح برای مذاکره در خصوص سندی الزام آور جهت خلع سلاح هسته‌ای ناشی از فقدان اراده سیاسی کشورهای دارنده این سلاحها و تلاش آنها برای حفظ زرادخانه‌های هسته‌ای خود می باشد که لازم است جامعه جهانی بر این بن بست فائق آید.

سفیر ایران در ژنو ضمن اشاره به ایده ایجاد خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته‌ای که توسط ایران در سال 1974 به سازمان ملل ارائه شد، تاکید نمود که تنها مانع شکل گیری چنین منطقه‌ای رژیم صهیونیستی است که با برنامه‌های نظامی هسته ای خارج از نظارت بین المللی تحت حمایت آمریکا و متحدان غربی خود، تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه و جهان ایجاد نموده است.

بحرینی در پاسخ به اتهامات مطروح شده در خصوص مشارکت ایران در جنگ اوکراین اظهار داشت که بسیار مایه تاسف است که برخی برای پیگیری اغراض سیاسی خود اتهامات بی اساس به ایران می زنند. وی تاکید کرد که از ابتدای درگیری در اوکراین موضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص روشن و ثابت بوده و بارها در سطوح مختلف آن را اعلام نموده است. ایران همواره تاکید نموده است که تمامی اعضای ملل متحد باید به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و قوانین بین المللی همچون حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، حاکمیت، استقلال و یکپارچگی سرزمینی احترام بگذارند.

سفیر ایران در این نشست تاکید نمود که ایران از هرگونه تلاشی برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای این بحران حمایت می‌کند. وی همچنین تاکید کرد که ایران اتهامات و ادعاهای بی پایه مطروحه در خصوص انتقال پهپاد برای استفاده در جنگ در اوکراین را رد می‌کند.

بحرینی همچنین در این نشست ضمن رد ادعاهای مطروح شده توسط کشورهای غربی در مورد برنامه موشکی ایران و قطعنامه 2231 اظهار داشت که  برنامه دفاعی موشکی ایران هیچ ارتباطی با متن و روح قطعنامه 2231 ندارد چرا که موشکهای ما برای حمل سلاحهای هسته‌ای طراحی نشده‌اند از این رو که اساسا ما سلاح هسته‌ای نداریم که نیاز به موشکی وجود داشته باشد که آنها را حمل نماید. بحرینی این ادعاهای بی اساس را ناشی از رویکرد فریبکارانه کشورهای غربی برای قلب واقعیت و فرار از تعهداتشان دانست.

وی در این نشست همچنین اظهار داشت که ایران به عنوان قربانی سلاحهای کشتار جمعی که همچنان از زخم‌های سلاح‌های شیمیایی رژیم صدام که کشورهای غربی بویژه آلمان در اختیارش قرار دادند رنج می برد، تاکید می‌کند که تنها تضمین علیه استفاده یا تهدید به استفاده از چنین تسلیحاتی نابودی کامل و غیر قابل بازگشت آنها توسط کشورهای دارنده این تسلیحات است.

سفیر ایران در ژنو ضمن تاکید بر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد هدف دنیای عاری از سلاحهای کشتار جمعی و اشاره به ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه، که ابتدا از سوی ایران مطرح شده است، آمریکا و متحدان غربی اش را به خاطر حمایت و تجهیز رژیم صهیونیستی به سلاحهای هسته‌ای و ناکام گذاشتن هر ابتکاری جهت تحقق ایده مذکور، مقصر دانست و برنامه تسلیحلاتی رژیم صهیونیستی و تاسیسات هسته‌ای خارج از پادمان این رژیم را مانع اصلی تحقق چنین منطقه ای در خاورمیانه ذکر نمود.

کنفرانس خلع سلاح متشکل از 65 عضو سازمان ملل است که وظیفه مذاکره و تدوین اسناد و معاهدات بین المللی در زمینه خلع سلاح و کنترل تسلیحات بویژه سلاحهای کشتار جمعی را بر عهده دارد. طی دو دهه گذشته به دلیل مخالفت کشورهای دارنده سلاح هسته ای با پذیرش هرگونه تعهدی برای خلع سلاح هسته‌ای عملاٌ این نهاد مهم  با بن بست مواجه شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1000895